Dlaczego maraton ma 42,195 km? Odkryj historię tego dystansu

Dlaczego maraton ma 42

Maraton jest jednym z najbardziej wymagających wyścigów na świecie. Biegacze przygotowują się do pokonania 42,195 km trasy, która wymaga ogromnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Ale skąd wziął się właśnie taki dystans? Dlaczego nie jest to liczba okrągła, tak jak np. 40 km? Odpowiedź na te pytania sięga dawnych czasów i wiąże się z ciekawą historią.

Początki maratonu

Pierwsze maratony organizowane były w starożytnej Grecji, a ich korzenie sięgają V wieku p.n.e. Legendarna historia mówi o tym, że po bitwie pod Maratonem w 490 roku p.n.e., w której wojska greckie odniosły zwycięstwo nad Persami, jeden z żołnierzy o imieniu Filippides został wysłany do Aten, by przekazać dobrą nowinę.

Według przekazu, Filippides przemierzył trasę z Maratonu do Aten, aby donieść o zwycięstwie, a po przekazaniu wiadomości zmarł z wyczerpania. Od tego wydarzenia wzięła się nazwa „maraton”.

Dystans na igrzyskach olimpijskich

W 1896 roku maraton został wprowadzony na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Podczas tych pierwszych nowożytnych igrzysk, organizatorzy postanowili ustanowić trasę maratonu na odległość między miastami Maraton a Ateny. Dokładny dystans wynosił 40 km i 10 km, co miało naśladować oryginalną trasę, którą pokonał Filippides.

Zobacz:  Jak przebiec maraton od zera - poradnik dla początkujących

Jednak w 1908 roku podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, dystans maratonu został ponownie zmieniony. Chociaż nie było to związane bezpośrednio z jakąś historyczną legendą, to jednak wydarzenie to miało duży wpływ na obecny standardowy dystans maratonu.

Igrzyska olimpijskie w Londynie

Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 roku organizatorzy postanowili rozpocząć bieg maratoński z zamku Windsor, a meta miała znajdować się przed trybuną głównej areny, stadionu olimpijskiego. Ta trasa miała łączną długość 42,195 km.

Przed rozpoczęciem wyścigu, brytyjska rodzina królewska postanowiła, że chce zobaczyć zamek Windsor z balkonu swojego domu. Dlatego też, aby zadowolić ich prośbę, organizatorzy przedłużyli trasę maratonu o 195 metrów, aby końcowa linia mety była dokładnie pod zamkiem Windsor.

Akceptacja nowego dystansu

Nowy dystans maratonu, czyli 42,195 km, został zaakceptowany przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki (IAAF) w 1921 roku i od tego czasu jest stosowany jako oficjalny dystans maratonu na zawodach międzynarodowych, w tym na igrzyskach olimpijskich.

Obecnie, maraton jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Biegacze z całego globu przygotowują się do pokonania tego wyzwania, trenując przez wiele miesięcy i podejmując ogromne wysiłki, aby osiągnąć cel pokonania 42,195 km.

Jak długi jest maraton?

Maraton ma łączną długość 42,195 km.

Skąd wziął się taki dystans?

Dystans maratonu wynika z wydarzeń historycznych związanych z bitwą pod Maratonem w starożytnej Grecji oraz organizacją igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 roku.

Zobacz:  Jakie buty wybrać na maraton? Przewodnik po obuwiu do biegania

Kiedy zaakceptowano 42,195 km jako oficjalny dystans maratonu?

Nowy dystans maratonu, czyli 42,195 km, został zaakceptowany przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki (IAAF) w 1921 roku.

Co symbolizuje maraton?

Maraton jest symbolem wytrwałości, determinacji i odwagi. Pokonanie dystansu 42,195 km stanowi ogromne wyzwanie fizyczne i psychiczne dla biegaczy.

Czy każdy może wziąć udział w maratonie?

Tak, każdy, kto odpowiednio się przygotuje i przejdzie proces rejestracji, może wziąć udział w maratonie. Niektóre maratony mają jednak określone limity czasowe, które należy spełnić, aby ukończyć wyścig.