Dlaczego maraton ma 42,195 km? Odkryj historię tego dystansu

Dlaczego maraton ma 42

Maraton jest jednym z najbardziej wymagających wyścigów na świecie. Biegacze przygotowują się do pokonania 42,195 km trasy, która wymaga ogromnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Ale skąd wziął się właśnie taki dystans? Dlaczego nie jest to liczba okrągła, tak jak np. 40 km? Odpowiedź na te pytania sięga dawnych czasów i wiąże się z ciekawą historią.

Początki maratonu

Pierwsze maratony organizowane były w starożytnej Grecji, a ich korzenie sięgają V wieku p.n.e. Legendarna historia mówi o tym, że po bitwie pod Maratonem w 490 roku p.n.e., w której wojska greckie odniosły zwycięstwo nad Persami, jeden z żołnierzy o imieniu Filippides został wysłany do Aten, by przekazać dobrą nowinę.

Według przekazu, Filippides przemierzył trasę z Maratonu do Aten, aby donieść o zwycięstwie, a po przekazaniu wiadomości zmarł z wyczerpania. Od tego wydarzenia wzięła się nazwa „maraton”.

Dystans na igrzyskach olimpijskich

W 1896 roku maraton został wprowadzony na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Podczas tych pierwszych nowożytnych igrzysk, organizatorzy postanowili ustanowić trasę maratonu na odległość między miastami Maraton a Ateny. Dokładny dystans wynosił 40 km i 10 km, co miało naśladować oryginalną trasę, którą pokonał Filippides.

Zobacz:  Jak wybrać zegarek do biegania na maraton

Jednak w 1908 roku podczas igrzysk olimpijskich w Londynie, dystans maratonu został ponownie zmieniony. Chociaż nie było to związane bezpośrednio z jakąś historyczną legendą, to jednak wydarzenie to miało duży wpływ na obecny standardowy dystans maratonu.

Igrzyska olimpijskie w Londynie

Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 roku organizatorzy postanowili rozpocząć bieg maratoński z zamku Windsor, a meta miała znajdować się przed trybuną głównej areny, stadionu olimpijskiego. Ta trasa miała łączną długość 42,195 km.

Przed rozpoczęciem wyścigu, brytyjska rodzina królewska postanowiła, że chce zobaczyć zamek Windsor z balkonu swojego domu. Dlatego też, aby zadowolić ich prośbę, organizatorzy przedłużyli trasę maratonu o 195 metrów, aby końcowa linia mety była dokładnie pod zamkiem Windsor.

Akceptacja nowego dystansu

Nowy dystans maratonu, czyli 42,195 km, został zaakceptowany przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki (IAAF) w 1921 roku i od tego czasu jest stosowany jako oficjalny dystans maratonu na zawodach międzynarodowych, w tym na igrzyskach olimpijskich.

Obecnie, maraton jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Biegacze z całego globu przygotowują się do pokonania tego wyzwania, trenując przez wiele miesięcy i podejmując ogromne wysiłki, aby osiągnąć cel pokonania 42,195 km.

Jak długi jest maraton?

Maraton ma łączną długość 42,195 km.

Skąd wziął się taki dystans?

Dystans maratonu wynika z wydarzeń historycznych związanych z bitwą pod Maratonem w starożytnej Grecji oraz organizacją igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 roku.

Zobacz:  Jakie tempo utrzymać podczas maratonu – porady dla biegaczy

Kiedy zaakceptowano 42,195 km jako oficjalny dystans maratonu?

Nowy dystans maratonu, czyli 42,195 km, został zaakceptowany przez Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki (IAAF) w 1921 roku.

Co symbolizuje maraton?

Maraton jest symbolem wytrwałości, determinacji i odwagi. Pokonanie dystansu 42,195 km stanowi ogromne wyzwanie fizyczne i psychiczne dla biegaczy.

Czy każdy może wziąć udział w maratonie?

Tak, każdy, kto odpowiednio się przygotuje i przejdzie proces rejestracji, może wziąć udział w maratonie. Niektóre maratony mają jednak określone limity czasowe, które należy spełnić, aby ukończyć wyścig.